Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Manda Kaymağı

Manda Kaymağı

icon
“Manda kaymağı, diğer süt kaymaklarına göre yüzde 58 daha fazla kalsiyum, yüzde 40 daha fazla protein içerir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok besleyici"“

Hakkında

Malzemeler:

4 litre manda sütü

Yapılışı:

Manda sütünü geniş ağızlı (en az 30 cm) çapında mümkünse çelik bir tencereye alıp kaynatın.

Kaynamaya başladığında büyük bir kepçe yardımıyla sütü sürekli tencere içinde yukarıdan aşağıya döküp havalandırarak sütün yüzeyini iyice köpürtün. Bu işlemi en az 15-20 dakika devam ettirin. Daha sonra ocağın altını mum ışığı kadar kısık hale getirin ve en az bir hatta mümkünse bir buçuk saat kadar ağzını hiç kapatmadan kepçeyle hiç dokunmadan bu şekilde ısıtın.

Sürenin sonunda altını kapatın ve sütü mümkünse yerinden oynatmadan tamamen oda sıcaklığına gelmesini bekleyin (üç dört saat sürebilir).

Süt tamamen oda sıcaklığına geldiğinde yine üzerine hiçbir kapak kapatmadan ve süte dokunmadan sadece ocağın altını açın. Orta bir ateş yeterli olacaktır. Sütü bir kez daha kaynama noktasına getirin (fokurdamasına gerek yok). Bu sefer 1-2 dk. kaynadıktan sonra hemen altını kapatın.

Yine tamamen oda sıcaklığına gelene kadar hiç dokunmayın, üzerine kapak kapatmayın ve bekleyin.

Süt bir kez daha tamamen oda sıcaklığına geldiğinde bu sefer tenceresi ile olduğu gibi buzdolabına kaldırın. Yine kapağını örtmeden en az 7-8 saat hatta bir gece boyunca buzdolabında dinlendirin.