Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Cumayanı Evliya Camii ve Türbesi

Cumayanı Evliya Camii ve Türbesi

icon
“İlçemiz Göktepe Köyü Cumayanı mesire alanı bölgesinde bulunmaktadır.“

Hakkında

İlçemiz Göktepe Köyü Cumayanı mesire alanı bölgesinde bulunmaktadır. Oğuzların Üç-Ok Türklerinin Kınık koluna mensup obalarınca Değirmendere Kenarında tekke olarak kurulup, Akçaşar kazası kurulunca camiye çevrilmiştir. Cami kestane kalaslarından çivisiz olarak çantı tabir edilen bir türde yapılmıştır.

1799 senesinde esaslı bir tamir görmüştür. Tavan camları yerine yan duvarlarda korkuluklu camlı pencereler açılmıştır. Zamanın Ayanları burada halkla görüşür, hediyeler dağıtırmış. Camiinin giriş kapısı yanında tahta bir çukur, içinde taştan bir küre, bunun altına hali vakti yerinde olanlar para koyarlar. Namaz bitiminde ihtiyacı olanlar yeterince parayı oradan alırlar, Sadakayı verenle alan kişi tanışmamış olurdu. Adaklar burada kesilir, etler dağıtılır, bir kısmından yemek pişirilir, pilav yapılır. Gelen misafirler ve fakir fukara karnını doyururlardı.

1938 yılında ahşap cam arife gecesi eriyen bir mumun tahtaları tutuşturmasıyla tamamen yandı. Yerine aynı yıl aslına benzeyen, karkas olarak şimdiki camii yapılmıştır. İlçemiz sınırlarında yer alan Göktepe Köyü’nün Cuma Yanı mevkiinde bulunan Ahmet Dede türbesindeki Tarihi Evliya Camii bölgesinin önemli ibadet mekânları arasında bulunmakla birlikte, tarihi mimarisiyle de önde gelen değerlerinden biri konumundadır. Asıl adı Horasanlı Seceattin Kara Ahmet, geçmişte yörenin dini önderleri arasında yaralıyor.

Nerede ve Nasıl Gidilir

Adres
81650 Göktepe/Akçakoca/Düzce
Akçakoca / DÜZCE
Konuma Git