Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Kutbu’l Aktab Halil Fevzi Hazretleri

Kutbu’l Aktab Halil Fevzi Hazretleri

icon
“ Nakşi ve Kadiri tasavvufu yolunda çok büyük hizmetleri olmuştur.“

İmkanlar

Açık Alan

Hakkında

Hacı Halil Fevzi Hazretleri Bulgaristan’ın Karnobat kazasında dünyaya gelmiştir. 1877 yılında on üç yaşındayken Türkiye’ye gelip Düzce Muhacir Taşköprü köyüne yerleşmiştir.

On bir kardeşin en küçüğü olan H.Halil Fevzi Hazretleri yirmi dokuz yaşında İstanbul Fatih Medresesi’nde ilmini tamamlayıp müderris olmuştur. Aynı yıl Ramazan ayında Edirne Selimiye Camii’ne vaiz olarak görevlendirilmiştir. Bir yıl sonra hacca gitmiş, dönüşte Düzce’de kürsü vaizliğine atanmıştır. O zamanki Düzce Belediye Reisi Mahmut Ağa’nın kızı ile izdivaç etmiştir. Bu evlilikten dört çocuğu olmuştur. Daha sonra İstanbul Erenköy’de bulunan M.Esad Erbili Hazretlerine intisap etmiştir. Yetmiş iki gün sonra kendilerine irşat vazifesi verilmiştir. 1925’ten 1938 yılına kadar Düzce Büyük Camii kürsü vaizliğini sürdüren ve Altın Silsile’sinin otuzdörtüncü halkası olan Kutbul-Aktab Halil Fevzi Hazretleri 1938 yılında memleketin manevi irşadına başlamıştır.

29 Kasım 1950 yılında merhum M.Esat Efendi’nin halifeliğini yürütürken ahirete intikal etmiştir. Türbe Düzce Şehir Mezarlığı’nda bulunmaktadır. 

Nerede ve Nasıl Gidilir

Adres
Azmimilli, 81020
Merkez / DÜZCE
Konuma Git