Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Acı Çeşni Sos

Acı Çeşni Sos

Hakkında

Acı Sos (Pratik) Tarifi İçin Malzemeler

  • 5-6 kilo domates
  • 1-2 kilo ceri domates
  • Acı süs biberi (İstediğiniz miktarda)
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 7 yemek kaşığı şeker
  • Tuz
  • Cam kavanoz

Acı Sos (Pratik) Tarifi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar.
Çok güzel bol acılı bir sos tarifim var sizlere. İsterseniz ekmeğe sürüp, isterseniz köfte ve etlerinizin üzerine sos olarak veya patates kızartması, kızartmalarınızla kullanabilirsiniz. Neye yakıştırırsanız öyle tüketebilirsiniz:)

Ben aslında domates faslını kapatmıştım bu sene. Ta ki bu hafta sonu kayınvalidemin bahçesinde o lezzetli organik domates ve acı süs biberlerini görene kadar. Hemen topladım ve hazırlayama başladım sizi uğraştırmayacak pratik çok amaçlı güzel bir sos deneyin pişman olmayacaksınız. :)

Öncelikle domates ve biberlerinizi güzelce yıkayın. Çeri domates kullanmaya bilirsiniz. İşin güzel yani domateslerimizi soymuyoruz. Gelişi güzel tencerenizin içine doğrayabilirsiniz.
Acı biber miktarını tamamen size bırakıyorum. Ben boooolca kullandım. 2 ayrı tencere yaptım birazı normal acılı birisi sanki meksika acılarından oldu:) Biberleri de gelişi güzel doğrayın.
Ocakta kaynamaya bırakalım. Domates biberler iyice ezilsin, pissin. Piştikten sonra blenderle iyice domatesleri çekelim. Bu işlemi 4-5 kez tekrar edin. Çektikten sonra kaynatmaya devam edin. Kıvamı oluşmaya başladığında tuz ve şekerini ekleyelim. Şekeri de aslında damak zevkinize uyacak miktarda ekleyin. Ben acili lezzetin yanında o şekerli tadi da seviyorum. Sosumuz aslında ketcabı da andırıyor şekerli olduğu için.
Son olarak iyice kıvam alan sosumuza sıvı yağı ekleyip 2-3 dakika daha kaynatıp kavanozlamaya geçelim. Kavanozlarımızı sıcak sıcak doldurup iyice kapaklarını sıkalım. Ters çevirip 1 gece öylece bekletelim.

Merkez / DÜZCE