Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Doğal Şeftali Marmelatı

Doğal Şeftali Marmelatı

Hakkında

Şeftali Marmelatı (Tam Kıvamında Nefis) Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 kilogram şeftali
 • 3-3,5 su bardağı toz şeker
 • 7-8 adet şeftali çekirdeği
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Şeftali Marmelatı (Tam Kıvamında Nefis) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Şeftalileri güzelce yıkayın ve kabuklarını soyduktan sonra, çekirdeklerini çıkartın.
 2. Uygun büyüklükte bir tencereye, şeftalileri iri küpler halinde gelişi güzel doğrayın.
 3. Şekerin üç bardaklık kısmını şeftalilerin üzerine dökün, çekirdekleri de ilave edin ve kısığa yakın orta ateşte ocağa alın.
 4. Ara sıra karıştırarak, 1 saat süre ile şeftalileri pişirin. Bu süreçte üzerinde oluşan köpüğü, bir kaşığın ucuyla sıyırarak temizleyin.
 5. Bir saatin sonunda, şeftali çekirdeklerini tencerenin içinden alın.
 6. Bir blender yardımıyla şeftalileri tamamen parçalayın. Blender kullanmıyorsanız, marmelatın soğumasını bekleyin ve kevgirden geçirin.
 7. Bu işlemden sonra, yarım saat daha marmelatı ara sıra karıştırarak pişirmeye devam edin. Zaten güzel bir kıvama geldiğini göreceksiniz. Çok sulu olmamalı. 
 8. Bu aşamada, marmelatınızın tadına bakın ve damak zevkinize göre arzu ederseniz yarım bardak kadar daha kontrollü şeker ilavesi yapabilirsiniz.
 9. Altını kapatmaya son 5 dakika kala da, limon suyu ilavesini yapın ve bir iki tur karıştırın. 
 10. Uzun süre muhafaza etmek için; ocağı kapatır kapatmaz sıcak haliyle, marmelatları kavanozlara doldurun ve ağzını sıkıca kapatıp, ters çevirerek bir mutfak bezi üzerine koyun ve soğuyana kadar üzerini de bezle sarılı olarak bekletin. Kısa sürede tüketecekseniz, marmelatınızı kavanoza aktardıktan sonra soğumasını bekleyip kapağını sıkıca kapatın.
 11. Misler gibi şeftali marmelatınız servise hazırdır. Önceden şekere basıp bekletmeden, pratik bir şekilde, sizde sabah kahvaltınıza nefis taze marmelatınızı yetiştirebilirsiniz. 
Merkez / DÜZCE