Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Düzce Doğal Domates Sosu

Düzce Doğal Domates Sosu

Hakkında

Domates Konservesi Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kg domates

Domates Konservesi Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Domates iyice yıkanır ve kabukları soyulmadan iri olacak şekilde dilimlenir (Kabukları soymuyoruz çünkü asıl renk veren madde kabuğunda bulunuyor).
  2. Robotta çekilir (Kabuklarının görünmesini istemediğim için robotta biraz uzun çektim).
  3. Robotta çekilen domatesler tencereye alınır ve hiç bir şey eklemeden (yağ, tuz..) orta hararetli ateşte en az 45-60 dk kaynatılır. Kaynatma süresi çok önemli. 45 dk pişirdim altını kapatayım demeyin, bu noktada domatesin su miktarı size yol gösterici olacaktır. Eğer çok suluysa biraz daha kaynatın. Fotoğraflarda gördüğünüz gibi benim domatesim çok sulu olduğu için 1,5 saat kadar kaynattım. Biraz azaldı ama iki kavanoz geldi gene. Domates aldıkça yapmayı düşünüyorum.
  4. Ayrı bir yerde kavanozlar sıcak suyla yıkanır. *Kapak olarak yeni kapak almanızı öneririm. Bazı kişiler kapağın yeni olmasıyla alakası yok, sıkıca kapatılıp hava almaması önemli diyor. Bu doğru ancak ben yine de işimi garantiye almak açısından kullanılmış eski kapakları kullanmıyorum. Yeni alıyorum. Tercihe kalmış. Sıcak suyla yıkamak yerine ben geniş bir leğen içerisine sıcak suyu doldurdum. Kavanozları ve kapakları içine attım.
  5. Kaynayan domates sıcak bir şekilde hiç beklemeden sıcak olan kavanozlara doldurulur. Ve hemen kapakları kapatılır. Hava almayacak şekilde sıkıca kapatmaya özen gösteriniz.
  6. Kapattıktan hemen sonra düz bir zemine ters çevrilir ve soğuyana kadar bu şekilde bekletilir.
  7. İyice soğuyan konserveleri güneş görmeyen bir yerde saklayarak domatesin olmadığı kış aylarında afiyetle tüketebilirsiniz.

Püf Noktaları:

* Kapakları sıcak sudan çıkarınca, elinizin yanmaması için,bez yardımı ile tutarak,o şekilde sıcak sıcak kapatın.
* Konservelerinizi kapatıp ters çevirdikten sonra soğuyana kadar yerinden oynatmayın, ters çevirmeyin.
* Konservelerinizi yaptıktan sonra içe çöküp vakumlanan kapaklarını 1-2 gün sonra açmaya çalışın, açılmıyorsa konserveleriniz olmuştur, ama kapak açıldı ise malzemeyi tekrar kaynatıp konserve yapmayın, buzdolabına kaldırıp 1-2 gün içinde tüketin.
* Soğuyan konservelerinizi güneş görmeyen bir yerde saklayın.
* Konservelerinizi açtıktan sonra 2 gün içerisinde tüketin.

Merkez / DÜZCE