Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Makarnalık Erişte

Makarnalık Erişte

Hakkında

Ev Yapımı Erişte (Kesme Makarna) Tarifi İçin Malzemeler

 • 20 adet yumurta
 • 3 litre süt
 • 3,5 yemek kaşığı tuz
 • 6,5 – 7 kilogram un

Ev Yapımı Erişte (Kesme Makarna) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle sıvı karışımımızı hazırlıyoruz. Yumurtaları uygun bir kapta bir el çırpıcısı ile çırpın.
 2. Ardından sütünü ekleyin, iyice karışmasını sağlayın ve tuz ilavesini yaparak bir iki defa daha karıştırın.
 3. Unun yarısından fazlasını yoğurma kabına alın ve ortasını havuz gibi açın.
 4. Bu havuza sıvı karışımı dökün ve kenarlardan un alarak, hamuru toparlamaya başlayın. Ele yapışmayan, biraz sert bir hamur elde edene kadar un ilavesiyle hamuru yoğurun.
 5. Yoğurma işlemi bittikten sonra, durulayıp suyunu sıktığınız nemli bir mutfak bezini hamurun üzerine örterek, 1 saat süre ile dinlenmeye alın.
 6. Dinlenme süresinin sonunda, hamuru bir bıçakla keserek eşit büyüklükte iri bezelere ayırın ve yuvarlayarak, un serptiğiniz bir tepsiye dizin ve yine bezelerin de üzerini nemli bir bez ile örtün. Genelde yumurta sayısı kadar beze olması idealdir. Bu tarifimde de, hamuru yumurta sayım kadar tam 20 adet bezeye böldüm. 
 7. Bu aşamanın ardından, yanınıza bir kap un alın ve açacağınız sofraya un serperek, bezelerinizi bir bir açmaya başlayın. (Siz bir bezeyi açarken, tepside bekleyen diğer bezelerin üzerinin nemli bez ile örtülü olmasına dikkat edin. )Olması gereken büyüklük ve kalınlığı fotoğraflarda göreceksiniz.   (Yufkalarınız çok ince olmamalı. )
 8. Evinizin geniş ve havadar bir alanına, temiz çarşaflar veya sofra bezleri yayın.
 9. Açtığınız yufkaları, oklava yardımıyla zarar vermeden bu alana serin. Yufkaların hiçbir kenarının köşesinin birbirinin üstüne gelmemesine özen gösterin. Aksi halde yapışır, ayıramazsınız ve emeğiniz boşa gider. 
 10. Tüm bezeleri açma işlemi bittikten sonra, yufkaları kuruması için beklemeye alın.
 11. Havalandırma şartları, hava sıcaklığına ve nemine göre kuruma süresi değişebilir, kolaylaştırmak için ara ara yufkaları zedelemeden alt üst edebilirsiniz.
 12. Kurumaya başlayan yufkaların yavaş yavaş kenarlarının kıvrılmaya başladığını göreceksiniz. Kesinlikle çok çok fazla kurutmamalısınız kırılır, parçalanır ama çok yumuşak da olmamalı, yine kesilemez ve bu sefer de birbirine yapışır. Yani ne kırılacak kadar kuru, ne de yapışacak kadar ıslak olacak. Kesilebilecek ölçüde, hafifçe nemli kıvamda ise yufkalarımız hazır demektir. 
 13. Kesme aşaması için; yufkalardan 2 adet alın ve üst üste koyun.
 14. Tam ortasından kesin ve kestiğiniz yarım parçanın birini, diğer yarının üzerine kapatın. (Yarım ay şeklinde dört parça üst üste olmuş olacak. )
 15. Ardından yufkaları, yaklaşık iki parmak genişliğinde, enine şeritler halinde kesin.
 16. Her bir şeridin, düz kenarını bir hizaya getirerek erişteleri kesmeye başlayın. Kesim aşamasında orta ve işaret parmağınızdan yardım alarak kendinize ölçü yapın. Çok kalın kesmemeye özen gösterin. Arzu ederseniz bu aşamayı hızlandırmak için, her biri 4 kat olan 2 adet şeridi üst üste koyup da kesebilirsiniz.
 17. Kestiğiniz erişteleri bir kaba toplayın ve çok biriktirmeden, yufkaları serdiğimiz alana mümkün olduğunca dağınık bir şekilde ve nazikçe kırmamaya özen göstererek serpin ve kurumaya bırakın. 
 18. Eriştelerin kuruma aşamasında, ara ara fazla zedelemeden karıştırın.  Benim eriştelerim yaklaşık 1,5 gün sonunda kurudu.
 19. Son olarak; fırınınızı 180 derecede, 15 dakika ısıtın ve kapatın ya da davul fırınsa iyice kızdırıp, kapatın.
 20. Kuruyan eriştelerinizi bir fırın tepsisine yayın ve ısınmış fırının içinde 1 saat süre ile bekletin. Verdiğim ölçüleri kullanırsanız eğer, tüm erişteleri bir defada fırınlamak mümkün olmayacağı için, 2-3 partiye bölün. Fırınlama işlemi ev makarnalarımızın daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. 
 21. Daha küçük ölçekte yapmak isterseniz, istediğiniz oranda ölçüleri bölüp, azaltabilirsiniz. Verdiğim ölçülerden resimlerde görünen yuvarlak, büyük fırın tepsisiyle, iki fırın tepsisi dolusu erişte elde ettim.
 22. Tüm bu aşamalardan sonra; mis kokulu, nefis ev yapımı eriştelerimiz kullanıma hazırdır.  Kuru ve temiz bir yerde muhafaza edebilirsiniz.
Merkez / DÜZCE