Düzce'ye Gelsene

Siyah Pirinç

icon
“Her geçen gün yeni bir besin kaynağını keşfetmeye devam ettiğimiz köşemizin bugünkü konuğu rengiyle ilk kez gören herkesi şaşırtan siyah pirinç olsun dedik!“

Hakkında

Yavaş yavaş büyük marketlerde ve doğal ürünleri temin edebildiğimiz online alışveriş sitelerinde daha sık karşımıza çıkmaya başlayan siyah pirinç nedir, faydaları nelerdir, her zaman kullandığımız beyaz pirinçle arasında ne gibi farklar vardır hep birlikte öğrenelim, onu mutfakta nasıl değerlendirebileceğimizi de keşfedelim.

Hazırsanız tüm yönleriyle siyah pirinç karşınızda!

Siyah pirinç nedir?

Buğdaygiller familyasının en ilginç üyelerinden biri diyebileceğimiz siyah pirinç, tam da adı gibi simsiyah ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle "süper besin" olarak biliniyor. Bu yüzden beyaz pirinç kullanmaya alışık olanlar için ilk görüşte oldukça şaşırtıcı gelse de içeriği bakımından beyaz pirinçten daha sağlıklı olduğu söylendiğinden meraklılarının mutlaka denemesi gereken tatlardan biri.

"Onu beyaz pirinçten daha sağlıklı yapan nedir" derseniz hemen beyaz pirinç ve siyah pirinç arasındaki farklara da değinmek isteriz:

 • Siyah pirincin içinde de tıpkı beyaz pirinçte olduğu gibi demir, besin lifi, protein ve karbonhidrat bulunuyor.
 • Bunlara ek olarak siyah pirinç, beyaz pirinçten çok daha fazla magnezyum içeriyor ve bu faydalı mineral sayesinde vücuda beyaz pirinçten çok daha fazla fayda sağlıyor.
 • Siyah pirincin içinde bunlara ek olarak magnezyum, B1, B2 ve E vitaminleri bakımından da zengin olduğu biliniyor.
 • Yapısı ise beyaz pirinçten çok daha sert olduğu için onu pişirirken her zamankinden biraz daha fazla su kullanmanız gerekiyor.

Siyah pirincin faydaları nelerdir?

Siyah pirinci kısaca tanıdığımıza göre, geçelim bizi ilgilendiren asıl kısmına, yani siyah pirincin faydalarına:

 • Siyah pirinç, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden vücudu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyor.
 • Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
 • Siyah pirinç, içeriğinde magnezyumdan aldığı güçle kemik ve kas sağlığını koruyor.
 • Başta magnezyum ve demir olmak üzere içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor.
 • Yine antioksidan etkileri sayesinde kalp ve damar sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor.
 • Besin lifi bakımından zengin olduğundan formuna dikkat etmek, zayıflamak isteyenlere destek oluyor.
 • Aynı şekilde yüksek besin değerleri sayesinde özellikle vegan ve vejetaryenler için önemli bir besin kaynağı olarak görülüyor.
 • Siyah pirinç , sindirilebilir besin lifi içerdiğinden sindirim sistemine de iyi geliyor, hazımsızlık, mide krampları gibi sorunlara sebep olmuyor.
 • Şeker oranı az bir pirinç çeşidi olduğundan özellikle şeker hastaları için en ideal pirinç çeşitlerinden biri olduğu söyleniyor.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde cilt sağlığına da olumlu etkilerde bulunan siyah pirincin, düzenli olarak tüketilmesi halinde yaşlanma karşıtı bir etki oluşturduğu biliniyor.

Siyah pirinç nereden alınır, nasıl pişirilir?

Siyah pirincin faydalarını öğrendikten sonra onu temin edip kullanmak isterseniz ya da halihazırda elinizde varsa ama nasıl değerlendirebileceğinizi bilmediğiniz için kullanmadıysanız sizi hemen böyle alalım.

Öncelikle almak isteyenler için siyah pirinç nereden alınır bundan bahsedelim: Kendisi ülkemizde yavaş yavaş bilinirliği artan bir ürün olduğundan her markette bulmak mümkün olmuyor ama büyük marketlerde siyah pirinç bulmak mümkün. Klasik pirinç paketlerinden farklı olarak siyah pirinç daha çok vakumlu poşetlerin içinde vakumlanmış olarak satılıyor, aklınızda bulunsun. Bunun dışında siyah pirinci temin etmenin en kolay yollarından biri de tabii ki online alışveriş siteleri. Doğal ürünler satılan ve güvenilir online platformlardan onu temin edebilirsiniz.

Siyah pirincin nasıl kullanıldığına gelince, aslında kendisi beyaz pirinç kullanılan her tarifte kullanılabilir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi yapısı beyaz pirinçten daha sert olduğu için yumuşayabilmesi adına onu pişirirken daha bol su kullanmanız gerekir. Örneğin beyaz pirinçle hazırladığınız pilavda 1 bardak pirince 2 su bardağı su kullanıyorsanız, bunu siyah pirinçle hazırlarken 3 su bardağı su kullanmalısınız. Dilerseniz onu sade bir pilav olarak pişirmek yerine klasik pilavda da yapabildiğimiz gibi şehriye, mantar gibi lezzetlerle de pişirebilirsiniz.

Pilav yapmak istemezseniz bol suda haşlayıp süzdükten sonra sevdiğiniz yeşillik ve baharatlarla karıştırarak nefis salatalar da hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz tıpkı beyaz pirinci kullandığımız gibi hafif haşladıktan sonra çorbaların içine ilave ederek çorbalarınızı da renklendirebilirsiniz.

QR MENÜ Siyah Pirinç QR Menüsünü İnceleyerek Yeni Lezzetler Keşfet!
Siyah Pirinç
Çilimli / DÜZCE
Web Sitesi