Düzce'ye Gelsene
>
>
>
>
>
Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi

icon
“Kent merkezinde bulunan Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, çavlan, çağlayan ve “Cadı kazanı” gibi ilginç jeolojik özelliklerin görüldüğü zengin bitki çeşitliliği ile görsel bir şölen sunmaktadır.“

İmkanlar

Kahvaltı Dahil
Otopark
Ücretli Giriş
Mangal Alanı
Mangal İzin
Çardak/Bank
Mescit
WC
Açık Alan
Aile Salonu

Hakkında

Samandere Şelalesi, Düzce’nin güneydoğusunda, Beyköy beldesi Samandere köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy beldesine 15 km, Düzce’ye 24 km, TEM Otoyolu’na 20 km, D-100 Karayolu’na 26 km mesafededir. Şelalenin kapladığı alan 10 ha olup, bu alandaki akarsular Uğursuyu ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmakta, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir.

Çevre çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir. Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk tabiat anıtlarındandır. Bulunduğu köye adını veren şelale, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikleri sebebiyle ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescil edilmiştir. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 m dere boyunca, anıt ağaçlar, üç adet şelale ve bir de cadı kazanı adı verilen derin bölümde tescillidir ve oldukça ilginçtir.

Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Nerede ve Nasıl Gidilir

Düzce otogar ve merkezden beyköy beldesi halk otobüsleri ile beyköy merkezden özel taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Samandere Şelalesi
Adres
Beyköy / DÜZCE
Konuma Git